Jak poznat podvodný pronájem

 

Ceny pronájmů výrazně podražily. Nájemních bytů v Praze ubývá, zájemců o pronájem naopak spíše přibývá. Rozumně nastavený pronájem vydrží v inzerci maximálně týden, většinou je ale do druhého dne rezervován. Tohoto přetlaku využívají podvodníci, kteří na internetu nabízí falešné pronájmy. Od naivních zájemců vyberou zálohu v řádu několika desítek tisíc korun a už se neozvou. Zájemce tak skončí bez bytu i bez peněz.

Podvodný inzerát přitom vůbec není těžké v nabídce pronájmů okamžitě poznat. K hlavním znakům patří nejenom velmi nízká cena, ale také e-mailová adresa (aktuálně se používá křestní jméno s číslem na snadno dostupné doméně) a nefunkční, nebo zcela chybějící telefonní kontakt. To, že se jedná o podvodný inzerát, je možné zjistit i během následných kroků.

Jak poznat podvodný inzerát

Zkusili jsme na několik nabídek odpovědět a na základě toho jsme připravili jednoduchý návod, se kterým poznáte podvodný inzerát na první pohled.

1. Neobvykle levný pronájem
Na největším realitním inzertním webu se dlouhodobě a opakovaně objevují nabídky pronájmu v centru Prahy za nápadně výhodných podmínek. Vždy jde o plně zařízený, zrekonstruovaný byt s dispozicí 3+kk o výměře kolem 100 m2 s balkónem, sklepem a garáží za 13 400 Kč za měsíc. Dá se říci, že jde přibližně o třetinovou cenu aktuálních tržních nájmů v Praze. Jestliže je cena za pronájem ve srovnání s ostatními inzeráty výrazně levnější, pak je vysoce pravděpodobné, že jde o podvod.

2. Nefunkční telefonický kontakt
U podvodných inzerátů buď chybí telefonický kontakt úplně, nebo je uvedeno nefunkční telefonní číslo. Pronajímatele je možné kontaktovat pouze přes e-mail. U seriózních nabídek je funkční telefonický kontakt na pronajímatele, případně zprostředkovatele naprostou nezbytností.

3. Podvodník komunikuje pouze e-mailem se špatnou češtinou
Pokud na jednu z podezřelých nabídek zareagujete, následuje vždy téměř totožný scénář. Nejdříve přijde e-mail v podivné češtině, kde údajný majitel bytu upřesňuje, kolik stojí nájem a jak vysoké jsou poplatky za služby spojené s užíváním bytu. Poplatky jsou samozřejmě také velmi nízké, za teplou/studenou vodu, elektřinu, internet, kabelovou TV a parkování je požadováno 50 eur, tedy přibližně 1 200 Kč. Zájemce má v dalším kroku potvrdit svůj zájem o pronájem e-mailem, dotazy na prohlídku bytu zůstávají nezodpovězeny.

4. Prohlídka není možná, majitel je v zahraničí
V následujícím e-mailu podvodník zájemci sdělí, že pracuje ve fakultní nemocnici, ale aktuálně byl odvolán do zahraničí, proto nemůže jednat osobně. Rovněž žádá o zodpovězení několika otázek například kolik lidí by v objektu bydlelo, kdy se je možné nastěhovat, zda zájemce preferuje pronájem na dobu určitou, nebo neurčitou, jestli má domácí mazlíčky atd. Majitelé nemovitostí si běžně na zprostředkování pronájmu najímají profesionály. Pokud se pronajímatel vymlouvá na to, že je v zahraničí a z toho důvodu nemůže jednat osobně, je zcela jisté, že se jedná o podvodníka.

5. Klíče a dokumenty předává agent Airbnb
Klíčový zlom nastává v dalším, v pořadí třetím e-mailu, kdy podvodník informuje o tom, že hodlá celou transakci provést prostřednictvím „největší realitní kanceláře na světě, Airbnb“. Slibuje schůzku s agentem do 48 hodin, se kterým proběhne prohlídka bytu. Schůzka je podmíněna dokončením rezervace, k tomu je ale třeba složit u Airbnb zálohu ve výši dvou měsíčních nájmů (celkem 1 000 eur), kopii občanského průkazu a rovněž samostatné fotografie.
Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že žádní Airbnb agenti neexistují a samotná platforma Airbnb varuje před úhradou plateb z účtu na účet mimo oficiální stránky Airbnb.
Nikdy neposílejte žádné platby a naskenované osobní doklady před prohlídkou bytu! O peníze nenávratně přijdete a doklady budou zneužity na nalákání dalších naivních zájemců.

S obdobným průběhem jsme se setkali, když jsme na jiném inzertním webu odpověděli na nabídku pronájmu bytu 3+kk v centru Prahy s výměrou 100 m2 za 12 000 Kč měsíčně plus poplatky za teplo, elektřinu, vodu a internet ve výši 2 800 Kč.
V reakci na náš e-mail jsme se dozvěděli, že majitel bytu pracuje jako lékař ve Švýcarsku, proto přesměrovává zařízení pronájmu na Airbnb. Po zaplacení a potvrzení platby ve výši 3 nájmů (celkem 1 800 eur) Airbnb doručí klíče a papíry přímo na adresu zájemce, poté se zájemce setká s agentem Airbnb, který mu umožní prohlídku bytu. Majitel se vymlouval na to, že jde o pravidla Airbnb a proto se celý proces nemůže odehrát jinak. V dalším e-mailu majitel vyzývá k rychlé platbě, protože je o pronájem veliký zájem.

Podvodník v tomto případě sice nevyžaduje naskenované osobní doklady, ale o to víc usiluje o úhradu platby. Snaží se vytvořit dojem, že celá transakce jde přes Airbnb, proto platební pokyny zasílá v samostatném e-mailu. I když je v e-mailu jméno společnosti Airbnb často skloňováno např. „platbu zpracovává a vybírá Airbnb“ nebo „odesláno z centrály Airbnb“ atd. s Airbnb toto „Potvrzení žádosti“ nemá vůbec nic společného. Bezpečnost vašich finančních prostředků není zajištěna a určitě není automaticky chráněna proti internetovým podvodům až do výše 20 000 eur, jak je uvedeno v e-mailu. Pokud na uvedený účet pošlete peníze, už nikdy je nedostanete nazpět.

5 znaků, podle kterých zaručeně poznáte podvodný pronájem

  • Měsíční nájem je velmi levný
  • Majitele je možné kontaktovat pouze e-mailem
  • Čeština majitele je špatná, e-maily obsahují gramatické chyby
  • Osobní prohlídka bytu před složením zálohy není možná
  • Celou transakci vyřizuje Airbnb

info@yourmove.cz

MARTIN SOUČEK © Copyright 2024. All Rights Reserved. Cookies a podmínky používání