Ceny nemovitostí 2021
V důsledku přijatých vládních opatření proti šíření nemoci covid-19 se již několik měsíců předpokládá ekonomická krize a s tím související propad cen nemovitostí. Přes všechna očekávání ceny bytů a domů rostou. V Praze se prodávají byty v novostavbách i ve staré zástavbě až za 160 tis. za metr čtvereční, v některých specifických případech cena přesahuje i 200 tis. za metr čtvereční. Zdražení se ale zdaleka netýká jen Prahy, byty zdražily také v dalších českých městech, ceny chat a chalup v některých krajích narostly několikanásobně.
Růst cen nemovitostí je čtvrtý nejvyšší v EU
Ceny nemovitostí vzrostly ve všech zemích Evropské unie. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly ceny domů a bytů v Česku o 8,9 %, v prvním čtvrtletí 2021 meziroční růst cen domů a bytů zrychlil na 11,9 %. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie šlo o čtvrtý nejvyšší růst.
V prvním čtvrtletí 2021 nejvíce zdražily nemovitosti v Lucembursku (17 %), následovalo Dánsko (15,3 %) a Litva (12 %). Naopak nejméně ceny stoupaly ve Španělsku, Rumunsku a Itálii. Pouze na Kypru se ceny nemovitostí o 5,8 % snížily.
Byty jsou předražené až o čtvrtinu
Dle odhadu České národní banky jsou byty v Česku nadhodnoceny v průměru o 18 %, v některých lokalitách s vysokým podílem investičních nemovitostí až o 25 %. Ve srovnání s cenovým dnem z konce roku 2013 jsou ceny nemovitostí v ČR vyšší zhruba o 70 %. Podle ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita ceny nemovitostí letos ještě porostou.
Ke zvýšené poptávce po nemovitostech a tedy i k rostoucím cenám přispívá soubor hned několika faktorů – neplatí se 4% daň z nabytí nemovitosti, banky nabízí nízké úrokové sazby a obecně platí příznivé podmínky pro získání hypotéky. Limity DTI (poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) a DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) jsou zrušeny, limit hypotečního ukazatele LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) zůstává na úrovni 90 % při možnosti uplatnit 5% výjimku. K tomu se přidal strach z inflace, kvůli kterému lidé ukládají peníze do nemovitostí za jakoukoli cenu.
Pokles cen nemovitostí se podle odborníků nechystá
Česká národní banka v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu cen nemovitostí. Svůj podíl na tom budou mít rostoucí ceny úrokových sazeb. Zatímco ještě na konci roku 2020 bylo možné získat hypotéku s menší než s 2% sazbou, v červnu 2021 půjčku na bydlení s úrokem pod 2 % lze sehnat jen velmi obtížně. Začátek května totiž podle Fincentra Hypoindexu přinesl letošní zatím největší vlnu zdražení hypoték.
Úrokové sazby navýšila většina bank a se zdražováním hypoték se rozhodně nekončí, i přestože se ČNB navyšovat základní úrokové sazby nechystá.
Vyplatí se byt prodat, nebo pronajmout?
V současné době se většina odborníků víceméně shoduje, že se růst cen nemovitostí zmírní a že k žádnému výraznému poklesu nedojde. Tuto variantu ale úplně vyloučit nelze a to hned z několika důvodů. Prvním důvodem je, že realitní trh na ekonomický propad vždy reaguje s určitým zpožděním. To potvrzuje i krize v roce 2008, kdy ceny nemovitostí klesly až za několik měsíců. Tentokrát jde o větší zpoždění, protože vláda držela během koronavirové pandemie za pomocí nejrůznějších dotačních programů českou ekonomiku nad vodou.
Dalším důvodem je, že růst příjmů v Česku rostoucím cenám nemovitostí ani zdaleka nestačí. Aktuálně ceny bytů rostou šestkrát rychleji než příjmy českých domácností. A rovněž přestává platit, že s cenami nemovitostí rostou také ceny nájmů. Ceny za pronájem šly v posledních měsících prudce dolů. Pořizování nemovitosti na investici a následný pronájem se v této době příliš nevyplácí.
Pokud zvažujete prodej vaší nemovitosti, na nic nečekejte a využijte stávající situace s historicky nejvyššími cenami. Pro více informací se na mě můžete kdykoli obrátit, základní konzultace související s postupy při prodeji včetně odhadu tržní ceny nemovitosti poskytuji zdarma.